Територіальні органи ДФС
у Черкаській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

З 1 липня реалізація електричної енергії оподатковується акцизом

21.06.2019 -

Також вказана діяльність провадиться за наявності відповідної ліцензії

За положеннями розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії»: https://is.gd/BRY4HD з 1 липня 2019 року набирають чинності статті 54, 55, 66 - 71, 73 цього Закону, що впливає на визначення кола платників акцизного податку з електричної енергії.

На сьогодні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №755 «Про утворення державного підприємства «Енергоринок» це підприємство здійснює оптове постачання електричної енергії, крім цього, виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, продають її поза оптовим ринком електричної енергії.

Починаючи з 1 липня 2019 року, купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюватимуть виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець та споживачі (ст. 66 Закону «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платниками акцизного податку з електричної енергії є:

особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п.п. 212.1.1);

особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (п.п. 212.1.2);

оптовий постачальник електричної енергії (п.п. 212.1.12);

виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (п.п. 212.1.13).

Не є платниками податку особи, які здійснюють діяльність з виробництва електричної енергії за умови її продажу на оптовому ринку електричної енергії та/або з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених у підпункті 212.1.12 Кодексу.

Об'єктами оподаткування є операції з:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);

оптового постачання електричної енергії (п.п. 213.1.10 п. 213.1ст. 213 Кодексу).

Базою оподаткування є вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість (п.п. 214.1.3 п. 214.1 ст. 214 Кодексу), виходячи з якої обчислюється сума податкового зобов'язання із врахуванням ставки у розмірі 3,2 відс. (п.п. 215.3.9 п. 215.3 ст. 215 Кодексу), а також дати виникнення податкових зобов'язань щодо постачання електроенергії - дата підписання акта прийому-передачі електроенергії (п. 216.10 ст. 216 Кодексу).

Не підлягають оподаткуванню операції з реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (п.п. 213.2.8 п.213.2 ст. 213 Кодексу).

Згідно із Законом України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», Порядком проведення кваліфікації когенераційної установки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1670, Порядком проведення кваліфікації когенераційної установки, затвердженим наказом Мінрегіону №27, кваліфікація когенераційних установок проводиться Держенергоефективності, строк дії становить один рік.

Господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії (ст. 8 Закону «Про ринок електричної енергії»), перелік ліцензіатів, а також Реєстр об'єктів електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, розміщено на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Платникам, які з 1 липня планують реалізовувати електроенергію варто бути готовими подавати податкову декларацію з акцизного податку, нараховувати та сплачувати цей податок та обов’язково мати відповідну ліцензію.