Територіальні органи ДФС
у Черкаській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Звітність з єдиного внеску у лютому: хто та у які терміни подає

03.02.2016 -

9 та 22 лютого наразі «найгарячіші» дні у податковому календарі. Найбільше питань виникає по звітності з єдиного внеску. Завідувач сектору адміністрування єдиного внеску управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Черкаській області Наталія Бойко звернула увагу платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - страхувальників на те, що у лютому звіт подається за 2015 рік та за січень 2016 року. Причому фізичні особи – підприємці, які використовують працю найманих працівників звітують двічі – 9 та 22 лютого (за звітний рік та за звітний місяць), а фізичні особи – підприємці на загальній системі двічі сплачують внесок також по строку 9 та 22 лютого.

Отже перше важливе нагадування для підприємців – фізичних осіб. 9 лютого – граничний термін поданнязвіту щодо сум нарахованого єдиного внеску та сплати єдиного внеску за себе фізичними особами – підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування, за 2015 рік. При складенні звіту підприємцям варто враховувати, що максимальна величина бази нарахування єдиного внеску у 2015 році становила на місяць з січня по серпень 2015 року 20706 грн., а з вересня по грудень 23426 грн. Мінімальна величина бази нарахування становила на місяць1218 грн. (січень-серпень 2015) та 1378 грн. (вересень-грудень). У разі, якщо база нарахування внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску. Якщо фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, вони можуть не визначати базу єдиного внеску, оскільки нормою передбачено право, а не обов’язок платника (п. 2 частини першої ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до Порядку №435.

 

Далі – інформація для підприємців – спрощенців. 9 лютого – граничний термін подання звіту за себе фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, без використання праці найманих працівників, за 2015 рік. Базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування без використання праці найманих працівників, є сума визначена такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внескуна місяцьз січня по серпень 2015 року 20706 грн., а з вересня по грудень 23426 грн.та не менше розміру мінімального страхового внеску. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до Порядку №435. Водночас не подають звіту ФОП – спрощенці, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу. Щодо сплати внеску. За минулий рік ФОП – спрощенці уже сплатили єдиний внесок у січні ц.р.

Нарешті 22 лютого – граничний термін подання звіту роботодавцями (страхувальниками), які використовують працю фізичних осіб та сплати єдиного внеску за січень 2016 року. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до Порядку №435, що діяла з 1 травня 2015 року, із заповненням всіх обов'язкових реквізитів. Незважаючи на введення єдиної ставки єдиного внеску для всіх видів доходу, рядки в таблиці 1 звіту необхідно заповнювати у розрізі видів доходу.

Суми нарахованого єдиного внеску необхідно відображати у рядках таблиці 1 звіту за видами доходу, але розраховувати за новою ставкою (22 відс), крім:

- підприємств, установ і організацій для працюючих інвалідів – 8,41 відсотка;

- підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС – 5,3 відсотка;

- підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (за умов, визначених частиною чотирнадцятою статті 8 Закону № 2464) для працюючих інвалідів – 5,5 відсотка.

Оскільки, починаючи зі звітного періоду січня 2016 року, утримання єдиного внеску із нарахованого доходу застрахованих осіб скасовано, цей показник не зазначається при заповненні звіту (рядки 5, 5.1–5.6 у таблиці 1). Також не відображається нарахований дохід, з якого утримується єдиний внесок (рядки 4, 4.1 –4.4 таблиці 1 звіту). Відповідно у таблиці 6 звіту не заповнюється реквізит 20 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати /доход у)».

 

Нагадаю і про санкції за неподання звіту з єдиного внеску. Фінансові санкції:за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.)за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020 грн.)за кожне таке неподання, несвоєчасне подання не за встановленою формою звітності.Повторним порушенням, за яке передбачено штраф в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, буде неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності по єдиному внеску, за яке до такого платника протягом року вже було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та його застосовано. З дати винесення фіскальним органом такого рішення починається відлік 365 днів (для високосного року – 366 днів) для визначення повторності правопорушення про застосування штрафних санкцій.

Адміністративна відповідальність:за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 680 грн.). Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від сорока до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 850 грн.).

  За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування накладається штраф у розмірі 20 відс. своєчасно несплачених сум.

 

Наостанок додаткова інформація для платників єдиного внеску, які звітують та сплачують внесок на відміну від вище перелічених. Так, до 1 травня 2016 року сформують та подадуть звіт за 2015 рік самі за себе особи, які провадять незалежну професійну діяльність без використання найманої праці. Якщо вони не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, вони можуть не визначати базу єдиного внеску. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до Порядку №435.

 За іншими правилами звітують і особи, які уклали договір на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Вони формують та подають самі за себе звіт протягом 30 календарних днів після закінчення строків дії договору.Звітним періодом є тривалість дії договору, а якщо договором передбачено одноразову сплату особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), звітним є період, за який одноразово сплачено єдиний внесок за попередні періоди.Звіт подається за формою згідно з додатком 6 до Порядку №435.