Як зазвичай, під кінець року податківці нагадують платникам податків про основні норми податкового законодавства, які зобов’яжуть останніх в новому році сплатити податки.
Під час чергової зустрічі доречними стали відповіді висвітлені в листі ГУ ДФС у Черкаській області щодо справляння податку на нерухомість, зокрема, це ті питання, які знайшли своїх майбутніх запитувачів.
А саме, чи оподатковується податком на нерухомість недобудований житловий будинок?
Звісно, відповідь на це питання є однозначна, тобто недобудований житловий будинок не оподатковується як об’єкт незавершеного будівництва.
Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України). Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 Кодексу). База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Кодексу). Вищенаведеною статтею не визначено, що об’єкти незавершеного будівництва належать до об’єктів оподаткування податком на нерухомість.
Наступне питання було щодо оподаткування загальної площі об’єкта нерухомості.
Присутнім в черговий раз нагадали, що об’єкти житлової нерухомості — це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки (пп. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України). Будівлі, віднесені до житлового фонду, поділяються на такі типи: житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах. Житловий будинок — це будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень. Базою оподаткування податку на нерухомість є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Порядок обчислення суми податку на нерухомість визначено п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України. За наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до пп. «а» або пп. «б» пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу та відповідної ставки податку. Отже, за наявності у власності фізичної особи — платника податку житлового будинку податок обчислюється з огляду на загальну площу такого об'єкта нерухомості незалежно від площі нежитлових приміщень такого будинку.
Також актуальним було питання щодо оподаткуванням податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки квартири власник якої є підприємець.
Відповідно до п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України платники податків з метою проведення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). При цьому пільги з податку на нерухомість не застосовуються до об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності) (пп. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 Кодексу).
Отже, якщо фізична особа — підприємець фактично здійснює свою діяльність за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) та є власником об’єкта житлової нерухомості, де здійснюється така діяльність, то при нарахуванні податку на нерухомість до такого об’єкта пільга не застосовується.
Уманська ОДПІ