Територіальні органи ДФС
у Черкаській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Ви здійснюєте завантаження (перегляд) наборів даних у формі відкритих даних з розділів:

Відбулася чергова зустріч з громадськістю щодо оподаткування нерухомості

27.12.2017

Як зазвичай, під кінець року податківці нагадують платникам податків про основні норми податкового законодавства, які зобов’яжуть останніх в новому році сплатити податки.

Під час чергової зустрічі доречними стали відповіді висвітлені в листі ГУ ДФС у Черкаській області щодо справляння податку на нерухомість, зокрема, це ті питання, які знайшли своїх майбутніх запитувачів.

А саме, чи оподатковується податком на нерухомість недобудований житловий будинок?

Звісно, відповідь на це питання є однозначна, тобто недобудований житловий бу­динок не оподатковується як об’єкт не­завершеного будівництва.

Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його част­ка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податково­го кодексу України). Базою оподаткування є за­гальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його час­ток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 Кодексу). База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фі­зичних осіб, обчислюється контролюю­чим органом на підставі даних Державно­го реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповід­них документів платника податків, зокре­ма документів на право власності (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Кодексу). Вищенаведеною статтею не визначено, що об’єкти незавершеного будівництва належать до об’єктів оподаткування по­датком на нерухомість.

Наступне питання було щодо оподаткування загальної площі об’єкта нерухомості.

Присутнім в черговий раз нагадали, що об’єкти житлової нерухомості — це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки (пп. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України). Будівлі, віднесені до житлового фонду, по­діляються на такі типи: житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімнати у багатосімейних (кому­нальних) квартирах. Житловий будинок — це будівля капітально­го типу, споруджена з дотриманням вимог, уста­новлених законом, іншими нормативно-право­вими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень. Базою оподаткування податку на нерухомість є загальна площа об’єкта житлової та не­житлової нерухомості, в тому числі його часток. Порядок обчислення суми податку на не­рухомість визначено п. 266.7 ст. 266 Подат­кового кодексу України. За наявності у власності платника подат­ку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислю­ється виходячи з бази оподаткування, змен­шеної відповідно до пп. «а» або пп. «б» пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового ко­дексу та відповідної ставки податку. Отже, за наявності у власності фізичної особи — платника податку житлового бу­динку податок обчислюється з огляду на загальну площу такого об'єкта нерухо­мості незалежно від площі нежитлових приміщень такого будинку.

Також актуальним було питання щодо оподаткуванням податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки квартири власник якої є підприємець.

Відповідно до п. 63.3 ст. 63 Податкового ко­дексу України платники податків з метою прове­дення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік у контро­люючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозді­лів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). При цьому пільги з податку на нерухомість не застосовуються до об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх влас­никами з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, по­зичку, використовуються у підприємницькій діяльності) (пп. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 Кодексу).

Отже, якщо фізична особа — підприємець фактично здійснює свою діяльність за місцем податкової адреси (місцем реєстра­ції) та є власником об’єкта житлової нерухомості, де здійснюється така діяльність, то при нарахуванні податку на нерухо­мість до такого об’єкта пільга не застосовується.

Уманська ОДПІ